"Ako to chodí" alebo kde sú peniaze?

Autor: Majo Komár | 20.9.2012 o 15:55 | (upravené 20.9.2012 o 16:16) Karma článku: 13,05 | Prečítané:  959x

A prečo nie sú tam, kde majú byť.  Modelový a pritom skutočný prípad. Mená sa v ňom nevyskytujú a čísla sú zaokrúhľované. Realita je ale pevná.

 

Dnes sa mi dostalo do rúk rozhodnutie súdu zo severovýchodu Slovenska. Jedna spoločnosť s ručením obmedzeným sa rozhodla podnikať. A asi to aj myslela vážne, lebo jej základný kapitál nebol len zákonom predpísané minimum ale takmer 300 tisíc eur a to, podľa Obchodného registra SR, dokonca splatených. Niečo sa ale zrejme nepodarilo a spoločnosť sa dostala do problémov. Pre tento prípad nie je podstatné, čím alebo kým boli alebo neboli zavinené. Dôležité je, že spoločnosť pred svojim úplným pádom využila možnosť požiadať súd o reštrukturalizáciu.

V praxi a veľmi v skratke (alibisticky sa vopred ospravedlňujem všetkým právne podkutým čitateľom) to znamená, že pokiaľ ju súd, na základe od dlžníka predloženého plánu na reštrukturalizáciu, povolí, bude určený správca spoločnosti a súčasne bude vyhlásený termín, do ktorého môžu dlžníci prihlasovať svoje pohľadávky do konania. Keď termín vyprší a všetko je pohromade, ide sa rozhodovať, komu sa čo zaplatí a kedy.

Väčšina ľudí má informáciu, že štát si vždy príde na svoje. Je prvý a má prednostné právo. A všetci s tým akosi vnútorne súhlasíme. Alebo lepšie povedané, voči tomu nekladieme aktívny odpor. Pozrime sa teda, ako sa rozhodlo v prípade tohto dlžníka a či táto poučka skutočne platí.

Svoje pohľadávky prihlásilo takmer 60 veriteľov. Celková suma pohľadávok prihlásených do konania bola niečo málo cez 600 tisíc eur. Môžeme ísť teda na to.

Prvým krokom je zníženie dlhu alebo odpis záväzkov. Použiť slovo odpustenie dlhu je nanajvýš nemiestne, pretože nikto z veriteľov dobrovoľne svoje peniaze neopúšťa. V tomto prípade bolo rozhodnuté, že sa odpíše celých 60%. Málo ? Veľa? Neoplatí sa hodnotiť, lebo to nie je celkom tak.

Hoci na výplatu veriteľom bolo určených zvyšných 40% vo výške približne 240 tisíc eur, neboli si všetci rovní. Lepšie povedané, okrem jedného boli. Jeden totiž dostane vyplatenú 100 percentnú výšku svojej pohľadávky. Tento fakt razom zmení celú matematiku prípadu. Po prepočítaní zistíme, že takmer 60 veriteľov dostane len 27% svojej pohľadávky. Hoci aspoň všetci rovnako.

A teraz sa vráťme o pár riadkov vyššie a spýtajme sa kto je ten záhadný VIP klient. Štát ? Veď ten si vždy príde na svoje, nie? Pozrime sa na zoznam. Daňový úrad: 27%. Sociálna poisťovňa: 27%. Všeobecná zdravotná poisťovňa: 27%. Hm, zaujímavé. Že by teda iné zdravotné poisťovne, proti chápadlám ktorých sa tu tak bojuje ? Nie, tiež utreli pekáč s 27 percentami.

Zostala len posledná finančná inštitúcia. Respektíve posledný a prvý sektor všemocných bankárov. Veru tak. Táto skutočne sporivá banka ako jediná dostala „odklepnutých“ 100 % svojho dlhu. A že to nestačí, tak ku istine takmer 110 tisíc eur jej boli uznané aj úroky vo výške takmer 11 tisíc eur ročne počas každého z nasledujúcich piatich rokov, kedy budú všetky splátky vyplácané. Celkom 165 tisíc eur.

Ostatní veritelia nárok na úrok nemajú. Rovnako nemajú nárok na úhradu prípadných trov a nákladov na právnych zástupcov či konanie súdu, ak podnikali voči dlžníkovi nejaké kroky pred vyhlásením reštrukturalizácie. Vtedy sa totiž všetko čo bolo končí. Ako hovorí klasik: „Čo bolo, bolo. Terazky je reštrukturalizácia.“ Za to majú nárok na svojich 27% dlhu v piatich splátkach do konca roku 2016. Ak bola spoločnosť niekomu dlžná ešte napríklad 30 eur z výplaty, dostane z nich každý rok 1,62 eur. Slovom jedno euro a šesťdesiatdva centov. Keď mu tú úhradu pripíše nejaká banka, možno aj tá istá, na jeho účet, ešte si z nej strhne poplatky. Aká to irónia.

Záver si už asi vie spraviť každý, ale predsa pre poriadok spravím veľmi tendenčný a unáhlený záver bez predchádzajúcej systematickej analýzy:

- Prečo nie sú peniaze v zdravotníctve ?

- Lebo nie sú v poisťovniach.

- Prečo nie sú v poisťovniach ?

- Lebo štát sa o výber svoj peňazí nestará.

- Prečo sa štát o výber svojich peňazí nestará ?

- Neviem, asi na to nemá tie peniaze...

- Prečo na to nemá peniaze ?

- Lebo sa asi nestará ani len o výber daní...

- A z čoho potom žije ?

- Vymýšľa nové dane, ktoré dopadnú asi tak isto.

- Tak kde sú potom všetky tie peniaze?

- V banke! (Ale čísla účtov neviem :o)

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?